Home Linki księga Kontakt
Ogródek babuni
Drzewa
Rośliny pnące
Jakie kwiaty posadzić
Porady różne
Kuchnia
Dziczyzna
Zupy
Niepożądane zapachy
Owoce w cukrze
Stare przepisy
Zdrowie
Nagłe zachorowania
Alkohol i tytoń
Rośliny lecznicze
Dolegliwości różne
Sekrety Urody
Pielęgnacja rąk
Maseczki piękności
Nienaganna szafa
Torebki i walizki
Dodatki
Czyszczenie biżuterii
Wywabianie plam, pranie
Dom
Przybory do sprzątania
Usuwanie plam
Plamy na parkiecie
Tkaniny dekoracyjne

Usuwanie plam

Tłuszcz

Zabrudzoną tkaninę bawełnianą nacieramy szarym myłem na sucho i pierzemy. Stosuje się również tri i benzynę.

Ślady po świecy

Delikatnie skrobiemy je szpatułką lub łyżką, a resztę prasujemy gorącym żelazkiem przez bibułkę lub gazetę. Po usunięciu wosku powstaje zwykła tłusta plama, która usuniemy jak tłuszcz wymieniony w punkcie wyżej.

Kawa, herbata

Jak najszybciej zanurzamy zaplamiona tkaninę w zimnej wodzie. Jeśli plama zdąży wyschnąć to należy ją natrzeć mieszanka spirytusu 90% i wody w proporcjach 1:1, a następnie 25% kwasem octowym. Plamy po herbacie na tkaninach syntetycznych czyścimy sokiem z cytryny  dokładnie płuczemy miejsce zabrudzenia. Innym sposobem czyszczenia plam jest pocieranie mieszanka białego octu i spirytusu 90% w proporcjach 1:1.

Czekolada

Plamy z czekolady należą do grupy lekkich plam i zazwyczaj czyścimy je zimną wodą, ale w rzazie bardzo uporczywych plam, próbujemy usunąć je benzyną lub alkoholem.

Krew

Nacieramy plamy solą fizjologiczną, która możemy nabyć w aptece bądź moczymy w zimnej osolonej wodzie. W przypadku tkanin bawełnianych stosuje się wodę utlenioną.

Czarny atrament i tusz

Moczymy zaplamione miejsce w mleku. Plamę po mleku usuwamy następnie 28% roztworem amoniaku.

Czerwone wino

Na świeżo rozlane wino natychmiast wylewamy białe wino, po czym płuczemy.

Wilgoć

Wilgotne zacieki na tkaninie ustępują zwykle po przecieraniu ich letnia wodą z dodatkiem octu. Bardzo uporczywe plamy usuwamy papka z: 30 g tartego białego mydła, 30 g krochmalu, 15 g drobnoziarnistej soli plus sok z jednej cytryny.

Guma do żucia

Najpierw utwardzamy gumę, przykładając na nią woreczek plastikowy wypełniony kostkami lodu. Następnie zeskrobujemy to co się da. A pozostałości usuwamy rozpuszczalnikiem.

Błoto

Suszymy plamę, po czym usuwamy szczotka większe grudki błota. Tkaniny delikatne (jedwab lub wełna) przecieramy letnia wodą z niewielką domieszką żółtka jaja. Po czym płuczemy i szorujemy gąbką. Wełnę można również czyścić wodą amoniakalną (jedna łyżka stołowa amoniaku na litr wody). W przypadku tkanin bawełnianych każde pranie w pralce lub ręcznie wystarczy zazwyczaj do usunięcia błota. Plamy na tkaninach impregnowanych lub gumowanych pocieramy wodą z octem.

Ślady po trawie

Zielone plamy na tkaninach przecieramy bardzo gorącą wodą i mydłem a następnie wodą dodatkiem wodorotlenku sodu (z sodą kaustyczną) w ilości 1 łyżka stołowa na litr wody. Plamy na tkaninach jedwabnych lab syntetycznych nasączamy wodą, a następnie czyścimy alkoholem i dokładnie płuczemy.

Pot

Z delikatnych tkanin usuwamy zacieki z potu wodą z octem. Po czym płuczemy i prasujemy na wilgotno, aby uniknąć jakichkolwiek „aureoli”. Z białych tkanin bawełnianych lub lnianych usuwamy plamę piorąc w mieszance złożonej z ½ litra wody utlenionej i 2 łyżek stołowych nadboranu siarkowego (nadboraks). Tą mieszanką pokrywamy plamę na kilka minut, po czym dokładnie płuczemy.

Szminka

Plamę na tkaninie bawełnianej nasączamy 1 łyżka wody utlenionej z dodatkiem 3 kropli amoniaku, po czym dokładnie płuczemy. Z innych tkanin usuwamy ślady szminki acetonem lub eterem, a następnie pierzemy w mydlinach.

Rdza

Plamę z rdzą przecieramy wodą z dodatkiem kilku kropli kwasu solnego, następnie wielokrotnie płuczemy.

Nikotyna

Plamę z nikotyny przecieramy spirytusem minimum 90%.

Smar

Ostrożnie usuwamy górna warstwę smaru przy pomocy nożyka, po czym zanurzamy tkaninę w bardzo gorącym mleku. Pozostały tłusty zaciek wybawiamy benzyną lub czterochlorkiem węgla, po czym pokrywamy środkiem absorbującym (talkiem, cienką bibułą itp.) i pozostawiamy na kilka godzin. Powtarzamy ta czynność aż do pełnego wyczyszczenia. Starą plamę ze smaru nasączamy tłuszczem (masłem lub wazeliną) i pozostawiamy na kilka godzin. Następnie wybawiamy tłustą plamę roztworem terpentyny lub czterochlorkiem węgla (tetrą).

Smoła

Rozmiękczamy plamę ze smoły tłuszczem (masełko lub wazelina), po czym pokrywamy plamę środkiem absorbującym. Następnie prasujemy gorącym żelazkiem przez bibułkę i kończymy operację wybawianiem tłustej plamy czterochlorkiem węgla (tetrą).

 Ślady żelazka na obrusie

Wybawiamy je wodą utlenioną.

Farba

Wierzchnią warstwę zbieramy szpatułką lub łyżką a plamę wrośniętą w materiał nacieramy szmatka nasączona rozpuszczalnikiem odpowiednim do rodzaju farby. Pozostałą tłustą plamę wybawiamy benzyną.    

Mocz, kał, wymioty

W miarę możliwości natychmiast spłukujemy ślady letnią wodą. Suche plamy nacieramy wodą amoniakalną (1 łyżka stołowa amoniaku na litr wody).

Żywica

Plamę z żywicy rozcieńczamy tłuszczem. Następnie wybawiamy czterochlorkiem węgla (tetra stosowana w gaśnicach).

Mleko

Plamę z mleka nacieramy 28% roztworem amoniaku

Kurs dobrych manier

Wydajemy przyjęcie
Przebieg udanego przyjęcia
Idziemy na przyjęcie
Tytuł grzecznoœciowy
Zabawa z dziećmi
Zabawy w plenerze
Zabawy w domu
Pachnšce woreczki i inne
Reklama

 

copyright by www.poradybabuni.com design by zwiru